
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Approvals | CSA, UR |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Max Power Dissipation | 2.77 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Max Output Current | 4 A |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 1.6 mA |
| Propagation Delay | 54 ns |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Output Voltage | 4.5 V |
| Max Output Voltage | 18 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Current | 4 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 53
Distributors
pcbx
Unit Price$4.69303
Ext.Price$4.69303
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.69303 | $4.69303 |
| 10 | $3.62588 | $36.25880 |
| 25 | $3.46666 | $86.66650 |
| 50 | $3.31443 | $165.72150 |
| 100 | $3.16888 | $316.88800 |
| 300 | $3.02972 | $908.91600 |
| 500 | $2.89668 | $1448.34000 |
| 1000 | $2.76952 | $2769.52000 |
